Ip Kamera ve Güvenlik Sistemleri

picture

Ip Kamera ve Güvenlik Sistemleri

ip kamera

       Teknolojinin gelişimi ile artık İp kamera sistemlerine ihtiyaçlar her geçen gün artıyor.IP kameralar hayatımızı kolaylaştıracak çözümler sunuyor. Tüm iç mekanlarda ve dış mekanlarda görmeye alıştığımız hatta otoyollara kadar her alanda kullandığımız duyduğumuz  güvenlik kamera izleme sistemleri ve özellikleri her geçen gün artmakta ve bu teknolojileri kullananlara katma değer sağlamaktadır. Eski CCTV kameraların yerini IP kameralar almakta ve daha geniş yönetimsel özellikleri işletmelere ve kurumlara avantaj oluşturmaktadır. Son dönemlere baktığımız da IP kamera sistemlerinin sayılarının hızla arttığı gözlemlenmektedir. Fiyat seviyelerinin bundan 3-4 sene öncesine nazaran çok daha rekabetçi ve avantajlı durumda olmasından kaynaklanmaktadır. Bilişim teknolojilerinin gelişimi, elektronik güvenlik sistemlerin birbirleri ile sorunsuz haberleşebilmesi ve maksimum tasarrufu, IP kameralar ve IP CCTV kamera teknolojisini vazgeçilmez hale getirmiştir. Yakın zamanda IP sistemlerinin pazara hakim olacağı görülmektedir. Mevcut kablolama üzerinden çalışan sistemler olması nedeni ile de işletmelere maliyet oluşturmamaktadır.IP bazlı olması nedeni ile de ses ve görüntü kalitesi mükemmel IP network kamera sistemi teknolojisi de avantajlıdır.sistemin sağlıklı çalışması ve görüntülerin kaydedilmesi noktasında iyi bir strateji geliştirmek işletme ve kurum için faydalı olacaktır. IP kamera sistemlerini BerDATA Bilişim olarak anahtar teslimi projelendirmek ve müşterilerimize bu konuda en iyi çözümü sağlamak hedefindeyiz.Bu konuda uluslar arası markalar ile uluslar arası kalite standartları profesyonel hizmet kalitesi ile en iyi şekilde sağlanmaktadır.

IP Bazlı Kamera sistemini planlamadan evvel öncelikle;

Networkümüzün altyapısının doğru tasarlanıp tasarlanmadığını kontrol etmeliyiz.Hattın performansını etkileyecek mesafe sorunlarını ortadan kaldırmalı ve gerekiyor ise yeni hatların organize edilmesi sağlanmalıdır.Bununla birlikte hangi amaç için sistemin kurulacağı önceden tespit edilmeli ve ona uygun kamera sistemleri planlanmalıdır.Seçilen kamera sistemleri ile birlikte ihtiyaç doğabilecek depolama arabirimleri tasarlanmalı ve öncesinde kurulumu sağlanmalıdır.

Birden fazla kamera sisteminin izlenebileceği ve kayıt edileceği sahalarda yönetim yazılımının kurulumu ve konfigürasyonu sağlanmalıdır.10 ve üzeri IP bazlı kamera bağlantısında Gigabit network performansları değerlendirilmedilir.Megabit networkler de IP bazlı kamera sayısı arttıkça Network performansı düşecektir.Bu iç kullanım Network bağlantısını da etkileyecektir. IP kameralar,  dünyanın nesrinde olursanız olun istediğiniz anda internetten bağlanarak kontrol edebileceğiniz ve yönetebileceğiniz esnek bir yapı sağlamaktadır.

IP Kameralar ve Network CCTV Sistemleri;

IP Kamera Nedir?
Gözetim ve güvenlik amacı ile lokasyonların aynı networkden veya uzaktan izlenmesini sağlayan , kendi başına çalışabilecek şekilde tasarlanmış,gelişmiş network özelliklerine sahip kameralara IP kamera denmektedir.( Aynı zamanda bu kameralara network kamera denilmektedir.) CCTV kameraları ile aynı özelliklere sahip olmakla beraber, özellikleri itibarıyla bir kamera kasası içine yerleştirilmiş küçük bir PC gibi de düşünülebilir. IP Kameralar, CCTV kameralardan farklı olarak her türlü network ortamına, kablolu veya kablosuz olarak doğrudan ve kolaylıkla adapte edilebilirler. IP Kameralar, kablolu networke CAT5 ve CAT6 kablo ve RJ45 konnektörle  ile en yakındaki switche, kablosuz networke ise en yakın erişim noktasına kablosuz netwok endüstri standardı olan Wİ-Fİ (802,11b/g )ile kablosuz şekilde bağlanabilmektedir.

Neden IP Güvenlik ve Gözetim Sistemi?
IP Kamera ve video sunuculardaki gelişmeler, konvansiyonel CCTV sistemlerindeki yeni bir kavramın  oluşmasını sağlamıştır. Network CCTV. TCP/IP'nın hız, ekonomi esneklik ve uyumluluk avantajları ile güvenlik amaçlı video teknolojisi yeniden tanımlanmış ve aşağıda özetle verilen büyük avantajlar sağlamıştır. IP tabanlı gözetim ve güvenlik sistemleri tek bir kameradan başlayıp yüzlerce hatta binlerce kameraya kadar genişleyebilir.Tüm kameralar birbirinden bağımsız konfigüre edilerek, tamamının aynı veya farklı hızlarda ve görüntü kalite seviyelerinde video sağlamaları ve kayıt etmeleri sağlanabilir. Konvansyonel CCTV ve DVR sistemlerindeki gibi 4, 9, 16 adet gibi kurulum sınırlamaları yoktur. Düşük kablolama maliyeti ve kullanım esnekliği sağlar. IP kamera ve video sunucular video, ses ve data iletişimi için cat5 ve cat6 gibi mevcut bilgisayar ağlarındaki kullanılan bakır telleri kullanır.

Uzun mesafelerde Fiber bağlantı şekli planlanabilir. Kamera bağlantı öncesinde converter'lar kullanılarak Fiber bakıra çevrilerek kamerada sonlandırılabilinir. Bilgisayar ağı bulunan hemen hemen tüm binalarda hazır bulunan bu kablolar ile kolay kurulum, hızlı bağlantı , düşük maliyet ve kullanım esnekliği sağlar.

Konvansiyonel CCTV ve DVR sistemlerinde kullanılan coaxiel gibi pahalı, kurulum ve kullanım esnekliği olmayan özel kablo ve kablolama yöntemleri gerektirmez. Uzaktan  hızlı  ve kolay erişim  imkanı . Kaydedilmiş ve gerçek zamanlı canlı görüntülere dünyanın başka yerinden hemen, hızlı ve güvenli şekilde erişim ve izleme imkanı  sağlar. Konvansiyonel CCTV ve DVR sistemlerindeki gibi uzaktan izlemek için sunucu ve yazılım zorunluluğu yoktur.  İnternetin sağladığı bütün kolaylık ve  konfordan doğrudan faydalanmayı sağlar. Video ve ses iletimi için, kameralar ve video kaynakları dışında ilave donanım ve yazılımlar gerektirmez. Daha ekonomik  şekilde sistem tasarımı ve kurulumu sağlar. Kurulumu bilgisayar ağlarıyla kolay entegrasyon ve mevcut kaynaklardan faydalanabilme yetenekleri sayesinde IP güvenlik ve gözetim sistemleri konvansiyonel sistemler ile karşılaştırıldığında sistemin bütünü göz önüne alındığında daha düşük sahip olma maliyeti ve daha düşük işletim maliyeti avantajı sağlar. Kablolama zorluğu olan uygulamalarda , 802.11b/g  gibi endüstri standartlarında kablosuz dönüşüm ve kullanım kolaylığı ve esnekliği sağlar. Kablosuz network ekipmanları ile geniş alanlı kablosuz video ağlarının kurulumu sağlanabilir. IP kamera veya sunucuları ,tıpkı bir internet sunucusu gibi çalışırken, kendi işlemcisi , işletim sistemi, belleği, web sunucusu, network ara yüzü, sayısal ara giriş/çıkışlar kameraya sahip birer bilgisayardır. Bundan dolayı görüntü iletimi, kaydı, çeşitli şartlarda (hareket algılama durumunda, sürekli veya tanımlı zaman aralıklarında )yapılabilmekte, sayısal girişlerine bağlı olarak akıllı bir alarm sistemi gibi uyarı ve ihbar sistemi olarak da çalışabilmektedir.  Güvenlik Sistemi İhtiyaçları  Internet Üzerinden Bağlantı, Uzaktan gözetim,  Uygun Maliyet Yatırım / karşılık, sistem performansı Çoklu gözetleme Düşük kablo maliyeti Düşük kurulum ve bakım maliyeti Yüksek Esneklik ve Mobilite Kabiliyeti gibi avantajları sağlamaktadır.

DSL ve  kablosuz networkler ve geniş alanlarda video gözetleme networkleri için uygun ortam sağlar. Network CCTV sisteminin esnekliği ,ölçeklenebilirliği, yönetim özellikleri ,kurulum ve bakım maliyetleri avantajlarından dolayı kullanıcılara yeni olanak sağlarlar. Kurumsal firmalar ve kamu hizmeti sağlayan birçok işletme ve kurum esneklik ve web uygulamaları için, konvasyonel analog  CCTV ekipmanları yerine network kameraları( Network CCTV ) kullanmayı tercih ederler.
Uzun metrajlı , gece görüşlü,kablolu , kablosuz müşteri beklentilerine en iyi şekilde cevap verebilecek topolojilerin hazırlanması ve bu konuda ihtiyaçların tespiti ve uyarlanması noktasında en iyi hizmeti verdiğimizi söyleyebiliriz.

Sağladığımız Çözümler

Network / IP Kameralar
Sabit IP Kameralar
Sabit Dome IP Kameralar
Sabit Zoomlu IP Kameralar
Hareketli IP Kameralar
Network Video Kaydediciler
Network Video Sunucular
Network Video Yönetim Yazılımları
Kablosuz İletim Ürünleri
Wi-fi
Wimax
PoE Ürünleri
PoE switchleri
PoE Modülleri
Aksesuarlar
Lensler,Kablolar,Klavye ve konsol ürünleri,Muhafazalar vs.

Bunlarla birlikte Video İçerik Analiz Sistemi ile Şüpheli İnsan Tespiti, Şüpheli Paket Tespiti,Alınan Nesne Algılama,Akıllı Sayaç özelliği gibi özellikleri de kullanma ve projelendirme imkanı bulunmaktadır.İstenmesi durumunda Yüz tanıma özelliği de projelerde kullanılmaktadır.

BerDATA Bilişim ;SONY , AXIS, BOSCH,APPRO ,JVC ,Samsung ,SANYO kamera ve güvenlik sistemlerinde kurumlara ve Kurumsal firmalara geniş ürün pörtföyü ile tümleşik çözümler sağlamaktadır.BerDATA Bilişim Network CCTV konusunda uzman kuruluştur.
Her türlü görüş, öneri ve beklentilerinize hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.